Organisation

Redan 1994 bidades Partnerskap Bergslagsdiagonalen som ett samarbete mellan 17 kommuner och 4 länsstyrelser, numera regionerna Gävleborg, Dalarna, Örebro och Östergötland. Partnerskapet syftar till att stärka områdets tillväxt, konkurrenskraft och attraktivitet för näringsliv och boende genom en förbättrad infrastruktur genom det mellansvenska inlandet, från Vättern till hälsingekusten. Vägstråket kallas för Bergslagsdiagonalen.

Partnerskap Bergslagsdiagonalen verkar genom en ledningsgrupp och arbetsgrupp  väggruppen.

Projektledare:
Stefan Pettersson
, infrastrukturstrateg FalunBorlänge-regionen
Telefon: +46 (0)243-24 80 53
E-post: stefan.pettersson@fbregionen.se

Ledningsgruppen

Ledningsgruppen består av en ordförande, en representant för regionerna och en kommunstyrelseordförande från vart och ett av de fyra länen samt projektledaren. Totalt 7 ordinarie ledamöter.

Anders Ceder (Ordförande), Region Örebro Län
Telefon: +46(0)19-602 73 98
E-post: anders.ceder@regionorebrolan.se

Bengt Nordström, Region Östergötland
Telefon: +46(0)73-140 56 43
E-post: bengt.nordstrom@regionostergotland.se

Yoomi Renström, kommunstyrelsens ordförande Ovanåker
Telefon: +46(0)271-570 00
E-post: yoomi.renstrom@ovanaker.se

Ronny Beyer, Byggnadsnämndens ordförande Borlänge
Telefon: +46(0)70-595 79 37
E-post: ronny.beyer@borlange.se

Per Eriksson, kommunstyrelsens ordförande Askersund
Telefon: +46(0)583-810 07
E-post: per.eriksson@askersund.se

Camilla Egberth, kommunstyrelsens ordförande Motala
Telefon: +46(0)141-22 50 01
E-post: camilla.egberth@motala.se

Väggruppen

Väggruppen består av infrastrukturstrategerna från de fyra regionerna och minst en kommunal tjänsteman från vart och ett av de fyra länen. Gruppen arbetar för utvecklingen av själva vägstråket Bergslagsdiagonalen.

Kent Söderlund (Ordförande), infrastrukturstrateg på Region Dalarna
Telefon: +46(0)23-77 70 65
E-post: kent.soderlund@regiondalarna.se

Stefan Pettersson, infrastrukturstrateg FalunBorlänge-regionen
Telefon: +46 (0)243-24 80 53
E-post: stefan.pettersson@fbregionen.se

Stefan Dahlskog, infrastrukturstrateg på region Östergötland
Telefon: +46 (0)10-103 65 02
E-post: stefan.dahlskog@regionostergotland.se

Karin Wallin, infrastrukturstrateg på Region Örebro län
Telefon: +46(0)19-602 63 58
E-post: karin.wallin@regionorebrolan.se

Ulf Ståhlberg, gatuchef Ovanåkers kommun
Telefon: +46(0)271-574 43
E-post: ulf.stahlberg@ovanaker.se

Leif Sjögren, stadsbyggnadschef Motala kommun
Telefon: +46(0)141-22 51 95
E-post: leif.sjogren@motala.se

Henrik.Olofsson, näringslivschef Askersunds kommun
Telefon: +46(0)583-810 20
E-post: henrik.olofsson@askersund.se

Louise Magnusson, planeringschef Ludvika kommun
Telefon: +46(0)240-867 93
E-post: louise.magnusson@ludvika.se

Christoffer Westerberg von Bothmer, infrastrukturstrateg på Region Gävleborg (referens)
E-post: christoffer.westerberg.von. bothmer@regiongavleborg.se

 

Webbredaktör
Eva Mikkelsen
Telefon: +46(0)243-24 80 49
E-post: eva.mikkelsen@fbregionen.se